1. Ana Sayfa
  2. Aksiyon
  3. Asfaltın Kralları – Ford v Ferrari (2019)

Asfaltın Kralları – Ford v Ferrari (2019)

Asfaltın Kralları – Ford v Ferrari (2019)
1
8.1
2019
ABD
2 Saat 32 Dakika
James Mangold

Ford v Ferrari filmi Türkçeye Asfaltın Kralları olarak çevrilmiş. Gerçek bir hikâyenin ilham verici ve çok daha görkemli bir hale dönüştürülmüş bir versiyonu. Bu konuda en başarılı Hollywood filmlerinden birisi olan Ford v Ferrari, arabalardan hoşlananlara hitap edebilecek bir rekabet ve hırs filmi. Amerika’nın en büyük otomobil firmalarından olan Ford Avrupa’daki otomobil yarışmalarına katılmaya karar verir. En güçlü rakibi ise İtalya’nın otomobil devi Ferrari’dir. Filmde karşı rakipler olarak dört erkek üzerinden Ford v Ferrari markalarının kapışmalarını izliyoruz. Bir Hollywood filmi olarak Ford reklamı gibi görünse de aslında alttan alta piyasanın elinde oyuncak olmadan ve kurumsallıktan çok saf yarışçı ve rekabetçi Ferrari’nin onaylanmasını görüyoruz.

Piyasa mı Yarışçı Ruh mu?

Bilindiği gibi, Ford Amerika’nın en yaygın kullanılan otomobil markalarından birisidir. Orta sınıf müşteri potansiyeline sahip olan otomobil devi, İtalyan’ın zarif ve karizmatik arabalarının sahibi olan Ferrari’yi karşı karşıya gelirken aslında piyasa mı yarışçı ruh mu sorusu da öne çıkıyor. Bu iki güçlü rakip Avrupa’nın en ünlü araba yarış platformlarından birisi olan La Mans’ta karşı karşıya geliyor. Yarışın galiba baştan beri Ferrari gibi görünse de Amerikan filmi olması dolayısıyla imkânsızı başarma gayreti içerisinde olan Ford takımı da öne çıkıyor. Ama yönetmen sanki her zaman Ferrari’nin kurumsal ya da piyasanın en iyi firması olma çabası gütmeden geliştirdiği rekabetçi ruhuna selam duruyor.

En Güzel Yarış Filmlerinden Birisi

Ford v Ferrari izlerken sıkılmanıza imkân yok. Senaristler bu gerçek hikâyeyi öyle güzel süslemişler ki karakterler üzerinden çatışmaları izlerken keyif alıyorsunuz. Daha çok araba meraklısı erkeklere hitap ediyor gibi gözükse de Ford v Ferrari 7’den 70’e herkesin sevebileceği eğlenceli bir macera ve aksiyon filmi olarak kabul edilebilir. Ayrıca hem yönetmeni, hem de senaristi oldukça başarılı. Oyuncu kadrosu ise sinemaseverlerin ilgisini çekebilecek kadar güçlü. Hiç sıkılmadan izlenecek bir macera filmi arayanlar ve ilham verici bir rekabet öyküsü izlemek isteyenler içim Ford v Ferrari önerlerimiz arasında.

Bir önceki yazımız olan Aynı Yıldızın Altında - The Fault in Our Stars (2014) başlıklı makalemizde 2014, Ansel Elgort ve Aşk Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap