1. Ana Sayfa
  2. Korku
  3. Arınma Gecesi – The Purge (2013)

Arınma Gecesi – The Purge (2013)

Arınma Gecesi – The Purge (2013)
3
5.7
2013
ABD, Fransa
1 Saat 25 Dakika
James DeMonaco

21.yüzyılda insanlar pek çok suçtan ceza almakta ve hapis yatmaktadır. Arınma Gecesi bu suçların aslında doğamızda olduğunu ve yapmamız gerektiğini anlatan filmdir. 13 Eylül 2013’te vizyona giren filmin yönetmen koltuğunda James DeMonaca’nın oturduğu Arınma Gecesi filmi yayınlandığı dönemde gişe rekorları kırmıştır. Filmin başrollerini Ethan Hawke ve Lena Headey paylaşmaktadır. 4 filmden oluşan Arınma Gecesi serisi hem filminde izleyiciye birbirinden ayrı heyecan ve korku sunmuştur.

Filmde bulunan kesme, cinayet, işkence durumları izleyiciyi korkutmakta bu da filmin etkisinin sürdürülmesinde etkilidir. Arınma Gecesi filmindeki oyuncuların hayatta kalma mücadelesini izlerken, izleyici ekran başında kendini karakterlerin yerine koymakta ve bu durum kurgunun ne kadar başarılı olduğunu gözler önüne sermektedir.

Arınma Gecesi Filminde Neler Oluyor?

2022 yılı artık hiçbir suçun işlenmediği, insanların hayatlarını barış ve sakinlik içinde geçirdiği bir yıldır. Sadece tek bir gece istisna durum olur. Bu gece de insanlar 12 saat boyunca istedikleri suçları işlemekte özgürdürler çünkü devlet insanların içindeki hayvani dürtülerin onların elinde olmadığını ve bunu dışarı saldıkları takdirde huzurla yaşayacaklarını öne sürmüştür. Ve bu düşüncelerinde de haklı çıkmışlardır. 364 gün huzurla ve hiçbir suç işlenmeden yaşanan ülkede yalnızca bir gün tüm vahşet senaryoları işlenmektedir. Adam öldürmek, hırsızlık yapmak, gasp etmek  ve bunun gibi daha bir sürü suç yasaldır ve yapıldığı takdirde ceza alınamaz.

Bazı insanlar ise tüm bu suçlardan uzak kalıp kendilerini diğerlerinden korumaya çalışmaktadırlar. Serinin ilk filminde ev güvenlik ekipmanı satışı yapan baba ve ailesi vardır. Bu aile Arınma Gecesi günü geldiğinde kendilerini dışarıdaki vahşetten korumak için eve kapanıp güvenlik sistemiyle dışarıyı izlemektedirler. Lakin bu durum ailenin zaman içerisindeki oluşan düşmanlarından korunmalarını sağlayamaz. Aksi giden olaylardan dolayı düşmanları eve girmeyi başarır. Film ailenin hayatta kalma savaşını anlatmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Travma Merkezi - Trauma Center (2019) başlıklı makalemizde 2019, Bruce Willis ve Matt Eskandari hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap