1. Ana Sayfa
  2. Bilim Kurgu
  3. Archive (2020)

Archive (2020)

Archive (2020)
1
6.3
2020
İngiltere, Macaristan, ABD
1 Saat 49 Dakika
Gavin Rothery

Bir Vox Lux filmi olan Archive de Stacy Martin Eleanor karakterine hayat verecektir. Filmin yönetmenliğini ise kostüm ve grafik tasarımcısı Gavin Rothery yapacaktır. Film bir bilim kurgu filmi olarak karşımıza çıkmaktadır. Filmde gizli olarak işler yürüten bir yapay zekâ merkezinde çalışmakta olan bir adamın hikâyesi anlatılmaktadır. Yeni bir prototip geliştirmiş olan George isimli karakter ön planda olacaktır. George’un yapay zekâ geliştirmek istemesinin altında ise bambaşka bir sebep vardır.

En iyi film önerileri için sitemizi takip etmeye devam edin.

Archive Filminde Gelişen Olaylar

Archive filmi tamamen bilim kurgu türündedir. Filmde yapay zekâ üreten bir firmada çalışan George isimli karakter gerçeğe çok yakın bir portatif üretir. Bu yapay zekâ üzerinde yapılan çalışmalar ise oldukça tehlikeli bir hal almaktadır. Asıl tehlikeli olan ise George’un bu yapay zekâyı neden ürettiğidir.

Filimde George Almond isimli karakter insan zekâsına en yakın düzeyde bir yapay zekâ üretmek istemektedir. Sürekli denemeler yapan George son yapmış olduğu prototipte istemiş olduğu seviyeye neredeyse yaklaşmıştır. Fakat yapmış olduğu prototipte hassas evreler bulunur ve bu hassas evreler bir hayli risklidir. George’un sakladığı hedefi ise risk durumlarını daha da artırmaktadır. George’un yapay zekâ üretmek istemesinin sebebi ölmüş olan karısı ile tekrar iletişime geçmek istemesidir. Bu durum çok karmaşık ver risklidir.

Bilim Kurgu Filmlerinde Farklı Bir Bakış Açısı

Archive filmi 2038 yılında geçen bir filmdir. Yani günümüzden yaklaşık 18 yıl sonraki bilim ve teknoloji göz önüne alınacaktır. George adındaki bilim adamı insana en yakın yapay zekâyı üretebilmek adına oldukça sıkı bir şekilde çalışmaktadır. Bu film standart beklediğiniz bir film gibi sonlanmamaktadır. İzlediğimizde kafanız biraz karışabilir. Şimdiden iyi seyirler.

Bir önceki yazımız olan Şarkı Sokağı - Sing Street (2016) başlıklı makalemizde 2016, Aidan Gillen ve Ferdia Walsh Peelo hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap