1. Ana Sayfa
  2. Kült
  3. Altıncı His – The Sixth Sense (1999)

Altıncı His – The Sixth Sense (1999)

Altıncı His – The Sixth Sense (1999)
1
8.1
1999
ABD
1 Saat 47 Dakika

Gerilim ve dramın sizi içine çekeceği Altıncı His, 1999 yılı yapımı psikolojik korku filmidir. Son zamanlardaki berbat korku filmlerinden sonra Altıncı His, sinemaseverlerin oldukça dikkatini çekmiştir ve 90’ların kült filmlerinden olmayı başarmıştır. Her sahnesinin sürükleyici olduğu filmi mutlaka izlemelisiniz.

Özet ve Detaylar

Ölüm bir bitişi, sonu ve geri dönmeyişi ifade etse de bazen yeni bir hayatın başlangıcı olabilir. Altıncı His filminde de tam olarak bu dünya ve diğer dünya ile ilgili bağlantıyı gördüğümüz pek çok nokta vardır. Bir ampulün ışık vermesiyle başlayan film, aslında sorunlu bir çocuk olan sadece kendisinin gördüğü gölgelerin hayaletlerini fark etmeye başlayan ve daha sekiz yaşında olan Cole Sear’ın korkularıyla başlar. En az Cole kadar sorunlu psikologu da filme heyecan katmaktadır. Psikiyatr Crowe, yıllar önce ağır bir saldırıya uğramıştır ve ölüm tehlikesi atlatmıştır.

Özel güçlerinin olduğunun farkında olan çocuk, bunu neden yaşadığını anlamazken sadece doktoruna bu durumu anlatmaktadır. İlk başlarda Cole inanmayan doktor sonraları, çektikleri bir kaseti dinleyince arkadaki sesleri duyarak artık ona inanmaya başlıyor.

Zaman zaman karanlık güçler tarafından ziyaret edilen çocuk onlarla bağlantı kurmakta ve bu yüzden de büyük bir korku yaşamaktadır. Bir gün okuldaki arkadaşlarından birinin doğum gününe gider ve buradaki çocuklar onu bir odaya kitler. Kapalı odada çok korkan ve çığlıklar atan çocuğun annesi yardıma koşar ve onu hastaneye götürür. Hastane doktoru, Cole’un vücudunda bazı çizikler görür ve annesini de sorgulamaya alırlar. Doktor Crowe tüm aşamalarda çocuğun yanındadır. Cole’ da doktorun derinlerde kendisini üzen bir sorunu olduğunu düşünür.

Doktorla çocuğun iletişimi gün geçtikçe artmıştır. Crowe, Cole yardım ederek daha önce kaybettiği hastasının da iyileşeceğini düşünmektedir. Küçük çocuğun doğaüstü yeteneklerini fark etmeye başlayan doktor, esrar perdesini aralamaya çalışırken olaylar daha da karmaşık bir hal almaya başlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Fırtına Anı - Mirage (2018) başlıklı makalemizde 2018, Adriana Ugarte ve Chino Darin hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap