1. Ana Sayfa
  2. Aksiyon
  3. Açlık Oyunları – The Hunger Games (2012)

Açlık Oyunları – The Hunger Games (2012)

Açlık Oyunları – The Hunger Games (2012)
1
7.2
2012
ABD
2 Saat 22 Dakika
Gary Ross

Bir roman uyarlaması olan açlık oyunları sinema sektörüne getirdiği yeni solukla güzel gişe yapmıştır. 23 Mart 2012 tarihinde vizona giren film 78 milyon dolar gibi büyük bir bütçe ile yapılmaya başlandı. Yapımcılar kitaptaki orijinal hikayenin etkileyici kurgusunun güven vermesi ve kitleler halinde okunma başarısıyla gelen güvenden dolayı bu derece büyük bir risk aldılar. Senaryonun büyük ölçüde romana sadık kalması da gişede başarı getirerek yaklaşık olarak 695 milyon dolar hasılata neden oldu. Gary Ross yönetmenliğindeki filmin yıldızı son zamanlarda parlamaya başlayan oyunculardan olan, güzelliği ile dillere destan olmuş Jennifer Lawrence olmuştur. Amerikalı oyuncu şimdilerde otuzlu yaşlarında olmasına rağmen bir çok filmde başarılı şekilde rol almış ve oynadığı filmler toplamda milyar dolar seviyesin aşmıştır.

Hikayenin Çarpıcılığı

Hikaye eski bir coğrafi bölge olan güney Amerika’da tamamen izole şekilde yaşayan aşırı baskıcı rejime sahip olan Panem halkının yaşantısını anlatmakta ve derinlere inerek kişisel hikayeleri toplu eleştirileri ile sunmaktadır. Baş kahramanlardan birisi olan Katniss Everdeen annesi ve kız kardeşi ile beraber yaşarken rejim tarafından her yıl düzenlenen yarışmaya kardeşini göndermemek için katılmak zorunda kalır. Burada çok büyük bir fedakarlık yapmış ve kardeşi için kendisini tehlikeye atmıştır. Ancak devamı toplamda 4 film kadar sürebilecek maceranın fitilini istemeden de olsa ateşlemiş, bölge halkının kaderini temelden değiştirecek eylemler serisinin ilk adımını atmıştır. Bir ablanın kardeşi için neler yapabileceğinin çarpıcı şekilde anlattığı filmde alışılagelmişin dışında çocukların işlediği cinayetler ön plana çıkmaktadır. Genellikle Hollywood sinemasında bu derece canice gelişen olay kurgusu bulunmadığı içinde seyircide başlarda şok etkisi yaratan film aslında durumu engellemek için çaba harcayan baş karakterin mücadelesinde hak vermiş ve belki de yapımı bu nedenle çok sevmiştir.

Devam Filmleri

Serinin devamı niteliğinde olan ateşi yakalamak, alaycı kuş bölüm 1 ve alaycı kuş bölüm 2 filmleri çekilmiş ve bu olağandışı sürükleyici hikayeyi desteklemiştir. Bilim kurgu türünün izleyicileri bu filmleri de zevkle izleyerek kaliteli vakit geçirebilirler. İzleyicileri yüksek bir görsel şölenle karşılayan film serisi unutulmazlar arasındaki yerini çoktan almıştır.

Bir önceki yazımız olan Togo (2019) başlıklı makalemizde 2019, Christopher Heyerdahl ve Ericson Core hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap