1. Ana Sayfa
  2. Dram
  3. 7. Koğuştaki Mucize (2019)

7. Koğuştaki Mucize (2019)

7. Koğuştaki Mucize (2019)
5
8.3
2019
Türkiye
2 Saat 12 Dakika

7.Koğuştaki Mucize filmi 2019 yılı Dram türünde bir yerli filmdir. Güney Kore Yapımı Mıracle In Cell No 7 adlı filmden uyarlamadır. Yönetmen koltuğunda başarılı isim Mehmet Ada Öztekin oturmaktadır. Başrollerinde genç ve yetenekli oyuncu Aras Bulut İynemli çocuk oyuncu Nisa Sofiya Aksongor yanı sıra Deniz Baysal, Yurdaer Okur, Celile Toyon, İlker Aksum, Mesut Akusta, Yıldıray Şahinler, Deniz Celiloğlu  ve Sarp Akkaya bulunmaktadır. Bu başarılı oyuncu kadrosu nezdinde film önerileri listesine alınmaması olası olmayan filmin senaryosunu Kubilay Tat yazmıştır.

Koğuştaki Mucize Filminde Gelişen Olaylar

Filmde bir baba ve kızı arasındaki güçlü bir bağ anlatılmaktadır ki; buradaki kilit nokta baba ile çocuğun zekâ yaşının bir olmasıdır. Sıradan bir hayatları vardır. Memo, kızı ve babaanne olarak. Aralarındaki sevgi onları mutlu etmeye yetmektedir. Memo’nun iyilik dolu çocuksu bir kalbi vardır bu sebeple herkes tarafından çok sevilmektedir. Memo’nun tek dünyası ise kızıdır. Ve bir gün bir kaza olur ve bu kazada Memo suçlu olmadığı halde suçlanır. Artık 7.Koğuştaki Mucize onun için başlamıştır. 7.Koğuştaki Mucize baba Memo ve kızı Ova’nın hikâyesidir.

Filmin Çekimlerinin Yapıldığı Yerler

Filmin çekimlerini Ege Muğla’da ve İstanbul Beykoz da gerçekleşmiştir. Sıkıyönetim zamanlarının olduğu 1983’lü yıllara geri dönüş içerisinde geçen filmde bir adalet arayışı hüküm sürmektedir. Memo’nun zekâsı normal bir baba gibi değil, kızı Ova ile aynı zekâ yaşına sahiptir. Yaşananlar Memo için kafasında toparlamayacak kadar zor gelişmeye başlamıştır. Neler olduğunu anlatmaya çalışsa da kimse ona inanmıyor, şiddet görüyor, kendini savunamıyordu. Gelişmeler hızlı bir şekilde ilerlerken 7.Koğuştaki hayatı da aynı hızla devam ediyordu. Bu arada verilen idam kararı izleyicisiyle birlikte duygusallığın ağır bastığı bir kanala ilerlemesine neden olmuştu.

Koğuştaki Mucize Filminde Yaşananlar

Film genç bir kızın  aynaya bakarken televizyonda idam yasasının kaldırıldığı haberini dinlemesiyle başlıyor. Ve daha bu sahneden itibaren geriye dönülüp yaşananlar bir bir seyircisine aktarılıyor. Filmde; hikâyeyi doruk noktayı çıkaran kısım bir Yarbayın kızının ölümü ile Memo’nun bundan suçlanmasıdır. Memo akli dengesi yerinde olmayan, kendini hiçbir şekilde ifade edemeyen, savunamayan genç bir adam olduğundan bu suçlamadan kurtulamıyor. Ve kendini 7.Koğuşta buluyor. Bu aralıkta sıkıyönetim zamanlarında yaşanan yargılamalar, sorgulamalar, delil karartmalar, ast-üst ilişkisi, şiddet, işkence gibi vurgulamalar yükseliyor. Aras Bulut İynemli’nin başarılı performansı bu noktalarda göz dolduracak nitelikte ve seyirciyi alıp götüren özellikte olup film önerileri kapsamında adeta dramın dibi yaşanıyor.  Ve 7.Koğuştaki Mucize filminde  Hayatımızdaki en önemli şey nedir sorusunun cevabı aratılıyor.

Bir önceki yazımız olan Baahubali (2015) başlıklı makalemizde 2015, Baahubali ve Baahubali 2015 hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Aras Bulut İynemli muhteşem bir oyuncu, tartışılmaz bence bu konuda. Dürüst olmam gerekirse Çukur dizisindeki rolünü sevmiyorum, sanırım Çukur dizisine antipati duymamdan kaynaklı.

    7. Koğuştaki Mucize filmine bir kız arkadaşım gitmiş ve çıktıktan sonra beni aradı, ağlıyor. Dedim ne oldu hayırdır? Film ciddi anlamda muhteşemdi, kesinlikle gitmeliyiz dedi. Açıkçası son zamanlarda merak ettiğim filmlerden bir tanesi ama ben üzülüp ağlamak istemiyorum, bu aralar psikolojik olarak pek kendimde değilim.

    Spoiler tam olarak vermesenizde filmin duygu ve düşüncesini çok güzel anlatmışsınız. Birçok toplumda insanlar engelli vatandaşlarımızı ötekileştiriyor, fragmanı izledim ve dayanamadım.

  2. kore filminden çalıntı olduğunu düşünüyorum küçük eklemeler var sadece bakınız miracle in cell

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir