1. Ana Sayfa
  2. IMDb +7
  3. 127 Saat – 127 Hours (2010)

127 Saat – 127 Hours (2010)

127 Saat – 127 Hours (2010)
1
7.5
2010
ABD, İngiltere, Fransa
1 Saat 34 Dakika
Danny Boyle

Aron Ralston genç bir dağcıdır. Bu genç dağcı yeni maceralara ve tırmanışlara fazlasıyla meraklıdır. Bir sonraki hedefleri arasında yine etkileyici bir tırmanış yapmak vardır. Kimseye haber vermeden seyahat etmeye karar veren Aron Ralston, Utah yakınlarında bir bölgeye gider. Bölgede tırmanış için hazırlıklarını yapan ve güvenlik önlemlerini alan Aron, beklenmedik bir duruma düşeceğinden habersiz bir şekilde Moab isimli bölgedeki yüksek yerlere tırmanmaya başlar. Ancak işler beklediği gibi gitmez ve Aron, büyük bir kaya parçasının arasına sıkışıp kalır. Bu duruma yapabileceği tek şeyin yardım beklemek olduğu düşünse de daha sonra harekete geçmesi gerekecektir. Çünkü Aron bu deneyiminde kimseye haber vermediği için yanında hiçbir arkadaşı yoktur.

Kayaya Sıkışık 5 Gün

Utah yakınlarında büyük bir kaya parçasına sıkışan Aron Ralston, bu kaya parçasına sıkışık halde beş gün geçirir. Bu beş gün boyunca Aron, hayatta kalmak için büyük bir bana gösterir ve elinden gelen her şeyi yapmaya çalışır. Ancak bir kaya parçası arasında yapabileceği çok da fazla şey yoktur. Onu bu durumdan kurtaracak veya yardım çağıracak kimse de olmadığı için geriye tek bir çare kalır. Aron, buradan kendi başına kurtulmayı deneyecektir. Kendinden başka çaresi olmadığı anlayan genç dağcı, psikolojik olarak da fazlasıyla zorlu saatler geçirir. İçsel sorunları ile oldukça zorlanan Aron, bu kaya parçasından kendini kurtarmanın ve hayatta kalmanın bir yolunu bulmaya çalışır.

Kurtulmak İçin Tek Yol

Kayaya sıkışık halde bulunan dağcı, zaman geçtikçe daha da yorgun ve bitkin düşer. Tam 5 gün boyunca hem aç hem de susuz kalması nedeni ile bir hayli yıpranan Aron, aklından birçok farklı şey düşünür ve kurtulmanın bir yolunu arar. Bu süreçte ailesi ve sevgilisinden yardım bekleyen Aron herhangi bir yardım alamaz. Aynı zamanda kaza öncesi karşılaştığı iki kızın da yardım edebileceğini düşünen Aron, en sonunda yalnız olduğunu kabullenir. Genç dağcı, bu durumdan kurtulmak ve hayatta kalmak için çok cesur ve zor bir karar almak zorunda kalır.

Bir önceki yazımız olan 300 Spartalı (2006) başlıklı makalemizde 2006, 300 Spartalı ve 300 Spartalı Filmi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap