1. Ana Sayfa
  2. Aksiyon
  3. 12 Savaşçı – 12 Strong (2018)

12 Savaşçı – 12 Strong (2018)

12 Savaşçı – 12 Strong (2018)
1
6.6
2018
ABD
2 Saat 10 Dakika
Nicolai Fuglsig

12 Strong filmi 2018 yılı Amerika yapımı bir savaş filmidir. Başrollerinde Chris Hemsworth, Michael Shannon vardır. Film Horse Soldiers adlı kitaptan senaryolaşmıştır, 11 Eylül saldırısı sonrası ABD’nin Afganistan işgalini anlatmaktadır. Filmde 11 Eylül saldırısı sonrası bir ABD özel kuvvet ekibi Afganistan’a tehlikeli bir görev için gider. Afgan askerleri ile Amerikalı askerlerin uyum sağlamaya çalışması işlenmektedir. Toplumsal olayların işlendiği filmde hikâyesinde savaş karşıtı görüntü yanı sıra savaş savunucusu daha doğru gerektiğinde savaş savunması yapılmaktadır.
Filmin ağırlığı dağlarda geçmektedir. Yani doğu sunumu gözler önündedir. Taliban ideolojisi ve Amerikan ideolojisi bir arada yürümektedir. Filmde Amerikan askerlerine kalpten savaşmak öğretilmektedir. Ölümden korkulmamaktadır. Cesaret gösterisi ön plandadır. Görsellik açısından patlamalar, yıkımlar, ölüm, gerilim seyirciyi etkileyen yönleridir.

11 Eylül Saldırısının Tüm Detayları

Film ABD de 11 Eylül de New York da ikiz kulelere yapılan terör saldırısı sonrasını anlatmaktadır. Bu saldırıda üç bine yakın kişi ölmüştür. İkiz kulelerden Pentagon’a kadar uzanan bu saldırı 20.yy da asla unutulmayacak bir felaket olarak kayıtlara geçmiştir. Olay sonrasında da ABD’nin Ladin’in peşine düşmesi ve Afganistan’a asker yollaması işlenmektedir.

Başarılı Savaş Sahneleri Olan Bir Film

12 Strong filmi gerçek olayları anlatan ve kitabından esinlenen 12 kişilik bir grubun elinden geleni yapmasının işlenmesidir.
Filmde savaş sahneleri son derece başarılı ve nefes kesen görüntülere sahiptir. Filmin yönetmeni Danimarkalı olup, bir Amerikan filminde var olan coğrafya gerilimi ile dehşeti ile, korkunçluğu ile seyircisine iletilmiştir. Savaş kahramanlık ile sorgulanmadan, insanlık dışı olarak sunulurken, hiçbir savaşın doğru bir şey olmadığı açıkça anlatılmaktadır. Sonuç olarak savaş filmlerini seven birileri için 12 Strong tercih edilebilecek bir seçenektir.

Bir önceki yazımız olan John Wick 3: Parabellum (2019) başlıklı makalemizde 2019, Chad Stahelski ve Halle Berry hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap